Vytlačiť Poslať e-mailom Skúsenosti riaditeľa televízneho spravodajstva a jeho pohľad na stav športu na Slovensku29.7.2024 00:00, Mgr. Ján Žgravčák, Dĺžka záznamu: 00:25:41Vypočujte si epizódu podcastu s Mgr. Jánom Žgravčákom na tému - Skúsenosti riaditeľa televízneho spravodajstva a jeho pohľad na stav športu na Slovensku. Táto epizóda podcastu vám ponúkne exkluzívny pohľad na bohaté skúsenosti riaditeľa televízneho spravodajstva a jeho jedinečný názor na aktuálny stav športu na Slovensku. Mgr. Žgravčák, so svojimi viac ako dvadsaťročnými skúsenosťami v športovej žurnalistike, vám odhalí zákulisie svojho pôsobenia v Slovenskom rozhlase, STV a RTVS, a porovná kvalitatívne rozdiely medzi verejnoprávnymi a súkromnými médiami. Dozviete sa o jeho pohľade na budúcnosť slovenského športu a médií, a získate inšpiratívne rady od skúseného odborníka. Nenechajte si ujsť tento podnetný a informatívny rozhovor, ktorý je neoceniteľným zdrojom pre všetkých fanúšikov športu a médií. Téma: Skúsenosti riaditeľa televízneho spravodajstva a jeho pohľad na stav športu na Slovensku Hosť: Mgr. Ján Žgravčák Dátum: 29. 07. 2024 Podcast si môžete vypočuť tu:
Základné predstavenie témy - moderátor
Hosť: Začínal som v Slovenskom rozhlase ako športový redaktor – elév v roku 1998. Po vojenčine a nástupe na Masmediálne štúdiá na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove som v roku 2000 nastúpil do športovej redakcie STV Košice pod vedením Mareka Mryglota. Spravodajstvu som sa venoval len rok, v roku 2007 v spravodajskej televízii TA3. Od roku 2008 až do 2019 som bol športovým redaktorom, moderátorom a komentátorom STV a neskôr RTVS. V roku 2022 som sa stal riaditeľom sekcie športu RTVS, kde som bol do júla 2024.
Hosť: Ťažko to zhodnotiť alebo analyzovať v niekoľkých vetách. No máme olympijský rok, futbalová reprezentácia bola na vrcholnom podujatí a vzniklo nové ministerstvo športu.
Hosť: Momentálne je pod obrovským tlakom a v podstate sa zisťuje, či má za tých 30 rokov existencie Slovenska také pevné základy, aby dokázalo ubrániť demokraciu (a verejnosť si ubrániť médiá).
Hosť: Rozmach športových televízií v slovenskom mediálnom priestore jednoznačne potvrdil kvalitatívny rozdiel medzi verejnoprávnymi a súkromnými médiami. Treba absolútne potvrdiť a uznať podiel a historickú úlohu STV a SRo za takmer 70 a 100 rokov ich existencie na stanovení, udržiavaní a zvyšovaní úrovne športovo-novinárskych výstupov všetkých druhov.
Hosť: V STV a SRo pracuje množstvo skvelých profesionálov, ktorí svoje remeslo ovládajú na najvyššej možnej úrovni a dokazujú to aj v porovnaní so zahraničím. Jediný rozdiel medzi verejnoprávnymi médiami u nás a vo vyspelých krajinách EU je v poddimenzovanom financovaní, čo sa odráža v slabšej konkurencieschopnosti v oblasti licencií, ľudských zdrojov aj technológie. Jednoducho sme zaspali dobu rozmachu informačných technológií, vzniku streamovacích služieb, podcastov a pod. Súčasné legislatívne zmeny sú obrovským krokom späť a dlho budeme škody naprávať.
Hosť: Štandardne, porovnateľne s ostatnými krajinami EU.
Hosť: Podľa toho, o ktorej televízii sa rozprávame. Verejnoprávne médiá v ostatných rokoch boli nastavené kvalitne v rámci legislatívnych rámcov a rozpočtových možností.
Hosť: Čo sa športu týka, tak určite rozhlasový reportér Jozef Jarkovský, televízni komentátori Alfons Juck, Marcel Merčiak alebo Dušan Gabáni. Ak pôjdeme viac do minulosti, tak určite nesmieme zabudnúť na Ivana Niňaja, Stana Dutku či Gaba Zelenaya.
Hosť: Na to teraz neviem odpovedať.
Hosť: Nech vnímajú informácie z médií kriticky. Rovnaká informácia sa dnes dá porovnať v rôznych médiách, spôsob spracovania sa môže líšiť. Verte len dôveryhodným novinárom, ktorí overujú a uvádzajú zdroje.
|